Opieka nad dyplomowaniem
Realizacja pracy dyplomowej pod moją opieką
Created Oct 10, 2022 - Last updated: Apr 9, 2025
Zatem chcesz robić pracę dyplomową pod moją opieką? Bardzo mi miło.
Aby Twoja praca dyplomowa była sukcesem wartym czasu poświęconego na jej realizację potrzeba zrealizować wiele kroków. Po pierwsze trzeba ustalić, o czym ta praca będzie…
Ustalenie tematu
Sprawdź listę poprzednich tematów.
Sprawdź listę proponowanych tematów.
Można też zgłaszać własne tematy! Propozycje powinny znajdować się w obszarach moich zainteresowań:
- Transmisja informacji, radiokomunikacja, rozproszone systemy pomiarowe, WSN, IoT
- Linux, open source, open hardware, free software
- STM32 (Nucleo), Raspberry Pi, Arduino i podobne platformy
Propozycje w stylu “Nie mam tematu i nie wiem co chcę robić ale na pewno u Pana” są bardzo miłe ale zostawiam je bez odpowiedzi. Praca dyplomowa musi pozwolić Dyplomantom na pogłębienie dotychczasowych własnych zainteresowań, które jednak powinny być zgodne z profilem działalności promotora.
Interesuje Cię radioastronomia? Ochrona przyrody? Hodowla roślin doniczkowych? Nie ma problemu - w takich obszarach też da się zrealizować i obronić pracę dyplomową na naszym Wydziale!
Nawiązanie współpracy
Jeśli zaczniemy współpracę to mam nadzieję, że jej efekt będzie satysfakcją i dla Ciebie, i dla mnie.
Obowiązująca Ustawa nakłada ograniczenie maksymalnej liczby godzin dydaktycznych na poziomie 200% pensum. Moje obciążenia dydaktyczne oraz duża liczba Dyplomantów i Dyplomantek pozostających pod moją opieką powodują, że często jestem blisko tego limitu. Dlatego nie mogę obiecać przyjęcia wszystkich chętnych do realizacji pracy dyplomowej pod moją opieką.
Dlatego, żeeby efekt końcowy procesu dyplomowego został osiągnięty bez zbędnych trudności, proszę upewnij się - czy na pewno będę dobrym promotorem Twojej pracy dyplomowej?
Sprawdź proszę, przy ilu z poniższych pytań odpowiesz “TAK”.
- Czy wybrany temat jest spośród oferowanych przeze mnie?
- Czy masz propozycję własnego tematu i pomysł na cel pracy?
- Czy współpracowaliśmy już wcześniej?
- Czy tematyka pracy dotyczy Internetu Rzeczy?
- Czy zakres pracy obejmuje projekt i wykonanie układu elektronicznego?
- Czy w pracy będziesz korzystać z FLOSS?
- Czy masz praktyczne doświadczenie w używaniu LaTeXa?
- Czy możesz podjąć się pisania pracy w Overleaf?
- Czy równolegle z tekstem pracy dyplomowej powstanie artykuł do czasopisma?
- Czy masz determinację, by ukończyć pracę w terminie?
- Czy do terminu złożenia pracy zostały co najmniej 4 miesiące w przypadku pracy inżynierskiej albo co najmniej 8 miesięcy w przypadku pracy magisterskiej?
Napisz do mnie mailem, na które z nich odpowiedzią było “TAK”. Zapraszam do kontaktu.
Technikalia
Gdy już formalnie nawiążemy współpracę w ramach ustalonego tematu, to czas rozpocząć jej realizację.
Poradnik
Po wielu godzinach dyskusji i setkach maili z moimi dyplomantami zauważyłem, że wiele osób boryka się z tymi samymi problemami a ja wyjaśniam to samo, każdemu z osobna. Dlatego uznałem, że konieczne jest zebranie pewnych podstawowych informacji dotyczących tego, jak pisać pracę dyplomową w jednym miejscu. Ten poradnik aktualnie jest dostępny publicznie w formie osobnej strony.
Jest dla mnie niezwykle uciążliwe, gdy osoby z którymi nawiązuję współpracę oczekują pomocy, ale nawet nie podejmują wysiłku, by zapoznać się z przygotowanym przeze mnie poradnikiem i nie stosują tych rad w praktyce.
Szablon pracy
Praca dyplomowa wykonana pod moją opieką będzie wyglądała elegancko dzięki zastosowaniu szablonu, który w tym celu przygotowałem. Jest on zgodny z aktualnymi wytycznymi obowiązującymi na Politechnice Warszawskiej. Większość pozostałych szablonów, będących niestety wciąż w użyciu, jest niezgodna z aktualnie obowiązującymi Zarządzeniami JM Rektora PW!
Szablon jest zrealizowany dla darmowego systemu profesjonalnego składu tekstu LaTeX, który jest narzędziem powszechnie używanym w środowisku naukowym do przygotowania publikacji.
Wersja rozwojowa szablonu z mniej znaczącymi poprawkami jest zawsze do pobrania z Github.
Overleaf
Szablon jest również dostępny w wersji stabilnej jako “template” w Overleaf. Ten serwis umożliwia edytowanie tekstu on-line za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. Nie trzeba instalować i konfigurować LaTeXa aby uzyskać pracę sformatowaną profesjonalnie i zgodną z przyjętymi na PW wytycznymi.
Niestety, ostatnio Overleaf postanowił zarabiać (więcej) i skrócił maksymalny czas kompilacji w darmowej subskrypcji. Dlatego prace bardzo długie, “przekombinowane” albo zawierające liczne błędy techniczne mogą nie zdążyć się skompilować w dostępnym czasie. Ponieważ LaTeX realizuje kompilację w kilku etapach i kolejne kompilacje są krótsze, to ponowne jej uruchomienie często rozwiązuje problem ograniczenia czasowego. Ponadto rozwiązań jest jeszcze kilka: 7-dniowy trial, czasowe wyłączenie rysunków (draft) kompilacja lokalna, współpraca kilku osób z jedną, która ma subskrypcję “Student” (roczny koszt 79 EUR, dane za styczeń 2025).
Komunikacja
- Do krótkich, bieżących wiadomości preferuję e-mail.
- Możliwe spotkania online (np.: via MS Teams).
- Do przechowywania i udostępniania mi kodu źródłowego: Github lub Gitlab.
- Do przechowywania i udostępniania mi pracy dyplomowej tylko Overleaf albo repozytorium git (j.w.). Nigdy jako załącznik w mailu!
- Snapshoty pracy dyplomowej (PDF) i kodu źródłowego (.tar.gz) mogą być umieszczane w ISOD w celu archiwizacji (backup).
Zasoby
Moje zasoby elementów elektronicznych wciąż rosną i wieloma z nich mogę się podzielić - w słusznym celu realizacji pracy dyplomowej.
Gorąco zachęcam, by w ramach pracy dyplomowej zaprojektować i wykonać własną płytkę na przykład z użyciem STM32F303RE. To bardzo dobry procesor i łatwy w użyciu! Obudowa LQFP64 więc spokojnie można lutować z ręki. Zostało mi jeszcze troooochę sztuk… 😃
Realizując pracę dyplomową pod moją opieką można skorzystać ze sprzętu dostępnego w GE505 (np.: oscyloskopy, generatory, zasilacze, multimetry, płytki rozwojowe).